تبلیغات
مطالب اینترنتی - مطالب تیر 1396
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 


لینک منبع و پست :تشریح روند برگزاری الکترونیکی انتخابات نظام پزشکی
http://migna.ir/vdcjmtex.uqevmzsffu.htmlنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 18 تیر 1396 :: نویسنده : نویسنده

یکی از زیرشاخه‌های شرکت آلفا (شرکت مادر گوگل)، وریلی (Verily) نام دارد. وریلی که تا چند سال پیش با نام علوم‌زیستی گوگل (Google Life Science) شناخته می‌شد، با هدف انجام پژوهش در حوزه سلامت و پیشگیری از بیماری‌های مختلف به فعالیت مشغول است. چند روز پیش مدیران عالی شرکت آلفا از اجرای پروژه جدیدی در وریلی خبر دادند که می‌تواند آینده سلامت بشر را دگرگون کند. پروژه بیسلاین (Project Baseline) با هدف بررسی دقیق تعداد زیادی داوطلب و استخراج الگوی سلامت در آنها اجرا شده است.

لشکری از داوطلبان

برای بررسی‌های جامع و دقیق به گسترده بودن جامعه آماری نیاز داریم. در پروژه بیسلاین قرار است ده هزار داوطلب شرکت کنند. اطلاعات به دست آمده از این افراد به‌صورت پیوسته مورد پایش و بررسی قرار گرفته و امید است نتایج به دست آمده از این تحلیل‌ها بتواند دورنمای سلامت انسان را دگرگون کند.

فناوری در خدمت پژوهش

در پروژه بیسلاین از فناوری‌های متنوعی برای بررسی شاخص‌های مختلف سلامت استفاده می‌شود. برای نمونه اسکن بخش‌های مختلف بدن، تعیین توالی ژنتیک و نیز تحلیل ساختار میکروبی روده از جمله این موارد هستند، اما گوگل در این پژوهش قصد دارد از یکی از رایج‌ترین فناوری‌هایی که این روزها مشتریان زیادی دارد نیز استفاده کند و آن هم چیزی جز ابزارهای پوشیدنی پایش سلامت نیست.

اگر به آخرین گجت‌های عرضه شده در بازار نگاهی بیندازید، معمولا می‌بینید گجت‌های پوشیدنی ویژه ورزش و سلامت، درصد قابل توجهی از آنها را تشکیل می‌دهند. این گجت‌ها که بیشتر به‌صورت دستبند یا ساعت هوشمند هستند، می‌توانند معیارهای مختلفی نظیر حرکت فیزیکی، تعداد گام‌های برداشته شده، ضربان قلب، فشار خون، رسانایی پوست و موارد دیگری از این دست را اندازه‌گیری کنند. داوطلبان شرکت‌کننده در پروژه بیسلاین با پوشیدن چنین گجت‌هایی می‌توانند اطلاعات دقیقی را از میزان فعالیت و وضعیت جسمی خود در اختیار پژوهشگران قرار دهند.

یکی دیگر از ابزارهایی که برای جمع‌آوری اطلاعات در این پروژه پیش‌بینی شده، حسگرهای پایش خواب هستند. این حسگرها که در کنار تختخواب داوطلبان نصب می‌شوند، می‌توانند اطلاعات دقیقی در مورد الگو و نیز کیفیت خواب کاربران جمع‌آوری کنند.

گوگل متفاوت مثل همیشه

با این‌که پژوهش گوگل بسیار جامع به نظر می‌رسد، اما پیش از این نیز پژوهش‌های دیگری با این جامعه آماری گسترده به انجام رسیده بود. برای نمونه پژوهش قلب فرامینگهام (Framingham Heart Study) از سال ۱۹۴۸ توانست ۱۵ هزار نفر از سه نسل مختلف را مورد مطالعه قرار دهد و به این ترتیب اطلاعات خوبی در مورد رابطه بین مصرف دخانیات و سطح کلسترول و نیز عوامل دیگر با بیماری‌های قلبی بیابد. در این پژوهش از داوطلبان صرفا هر دو سال یک­بار آزمایش به عمل می‌آمد و اطلاعاتی در مورد سبک زندگی از آنها گرفته می‌شد. همچنین منبع اطلاعاتی پژوهش دیگری که در مورد سلامت زنان یائسه از سال ۱۹۹۳ آغاز شد نیز به همین آزمایش‌های پزشکی و دریافت گزارش خود بیمار از سبک زندگی محدود می‌شد. مشکل اینجاست که اتکا به گزارش خود فرد داوطلب می‌تواند سبب کاهش دقت مطالعه شود.

اما گوگل با هوشمندی، الگوی جدیدی را برای پژوهش خود در پیش گرفته و سعی دارد با استفاده از ابزارهای دیجیتال و هوشمندی که با قیمتی نه‌چندان بالا در دسترس همگان قرار دارد، داده‌هایی بسیار دقیق را به‌صورت آنی جمع‌آوری کند. البته اپلیکیشن ویژه‌ای که برای این پروژه طراحی شده نیز به‌صورت منظم، سوالاتی از افراد داوطلب پرسیده و اطلاعات دیگری به این ترتیب جمع‌آوری می‌شود. همچنین آزمایش‌های سالانه برای ارزیابی نمونه خون، ادرار، بزاق، عرق و اشک این افراد به عمل می‌آید.

تردیدهایی در اجرای پروژه بیسلاین

برخی کارشناسان در اجرایی بودن این پروژه بلندپروازانه گوگل تردید دارند. یکی از مواردی که در این میان مطرح می‌شود، نداشتن دقت بالای تجهیزات پوشیدنی پایش سلامت است. با این‌که این گجت‌ها می‌توانند برای کاربردهای روزانه سودمند باشند، هنوز مراجع قانونی در زمینه سلامت هیچ مجوزی برای استفاده از آنها در موارد بالینی و تحقیقات مرتبط با پزشکی صادر نکرده‌اند. مشکل اینجاست که گاهی دقت این دستگاه‌ها به اندازه دستگاه‌های گران­قیمت مورد استفاده در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نیست.

یکی دیگر از تردیدها در این میان، احتمال پوشیدن گجت‌های پایش سلامت به مدت طولانی توسط افراد داوطلب است. بیشتر این گجت‌ها به‌صورت بندی دور مچ دست قرار می‌گیرند و شاید بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از آن به‌صورت ۲۴ ساعته نداشته باشند. جالب اینجاست که یک نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۱۴ در ایالات متحده نشان داد یک سوم از مجموع ۶۰۰۰ نفری که گجت‌های پوشیدنی پایش فعالیت‌های ورزشی را خریده بودند، پس از شش ماه دیگر از آن استفاده نمی‌کردند.

یکی دیگر از ابهاماتی که به این پروژه وارد می‌شود، نامشخص بودن هدف نهایی آن است. برخلاف پژوهش‌های گسترده دیگر که نام بردیم، گوگل هدف دقیق و مشخصی را از جمع‌آوری این داده‌ها اعلام نکرده و به همین دلیل برخی بر این باورند این داده‌ها نمی‌توانند به شکلی هدفمند مورد استفاده قرار گیرند. لزوم محرمانه ماندن داده‌های به دست آمده از داوطلبان نیز دغدغه دیگری است که گوگل باید به آن پاسخ دهد.

پاسخ گوگل به ابهامات وارده

گوگل هم مدتی پس از انتشار این خبر، توضیحات بیشتری در مورد پروژه بیسلاین داده تا برخی ابهامات مطرح شده را برطرف کند. این شرکت اعلام کرده نوعی ساعت هوشمند ویژه برای این پروژه طراحی کرده که می‌تواند به شکلی دقیق، داده‌های موردنظر را جمع‌آوری کند. طول عمر باتری در این ساعت بالاتر از ساعت‌های هوشمند معمولی بوده و با هر بار شارژ می‌تواند تا یک هفته انرژی آن را تامین کند. علاوه بر این، گوگل اعلام کرده براساس مطالعه‌ای بلندمدت روی کاربران گجت‌های پوشیدنی پایش سلامت، اطلاعات خوبی در مورد دلایل کنار گذاشتن این ابزارها به دست آورده است. همچنین داده‌های افراد شرکت‌کننده در پروژه بیسلاین به‌صورت ناشناس ذخیره خواهد شد. این داده‌ها سپس درصورت درخواست دانشگاه‌ها و موسسه‌های پژوهشی به‌صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

صالح سپهری‌فر

ضمیمه کلیک جام‌جملینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب گام جسورانه گوگل در حوزه سلامت در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :گام جسورانه گوگل در حوزه سلامت
http://mofidestan.ir/%da%af%d8%a7%d9%85-%d8%ac%d8%b3%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86%d9%87-%da%af%d9%88%da%af%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مفیدستان:

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا مشهور در دنیا

برای این كه بیشتر و بهتر با نقش كانونی خیابان در زندگی‌ آشنا شوید، می توانید از همین جا با ما همراه بشویدخیابان به زندگی امروز ما چنان چسبیده كه بدون آن نظم و روال زندگی بر هم می خورد.

برای این كه بتوانیم به نقش خیابان در زندگی روزمره بیشتر پی ببریم، كافی هست فقط دور و برمان را عاری از خیابان تصور كنیم.آن وقت هست كه با آشفتگی و سر‌در‌گمی عجیبی روبه‌رو می شویم…

به گزارش تالاب : خیابان به زندگی امروز ما چنان چسبیده كه بدون آن نظم و روال زندگی بر هم میخورد. برای این كه بتوانیم به نقش خیابان در زندگی روزمره بیشتر پی ببریم، كافی هست فقط دور و برمان را عاری از خیابان تصور كنیم.آن وقت هست كه با آشفتگی و سر‌در‌گمی عجیبی روبه‌رو می شویم.

حالا برای این كه بیشتر و بهتر با نقش كانونی خیابان در زندگی‌ آشنا شوید، میتوانید از همین جا با ما همراه بشوید و در حالی كه بر صندلی راحتی تکیه داده‌اید و استکانی چای در دست گرفته‌اید، پا به خیابان‌های سرشناس جهان بگذارید و در انها به گشت و گذار بپردازید. بی‌تردید از قدم‌زدن در خیابان‌هایی كه هر یك سرگذشت‌ها و خاطراتی را در گوشه و كنار خود مخفی كرده‌اند، خسته نخواهید شد.

دو خورشید درخشان

شهر زیبای پراگ در کشور چک از مراکز مهم فرهنگ و هنر اروپا بوده هست. حتی استیلای کمونیست‌ها بر آن نتوانست از اهمیت و جایگاهش بکاهد و بدین ترتیب خیابان‌های قدیمی و زیبای آن همواره مورد تحسین همگان بوده و میراثی گرانبها از فرهنگ فاخر را در خود جای داده هست. یکی از خیابان‌های سرشناس این شهر خیابان نِرودووا هست.

این خیابان که به قلعه پراگ منتهی میشود منزل‌هایی قدیمی، رستوران‌ها و مغازه‌هایی را در خود جای داده و از مکان‌های پررفت و آمد برای جهانگردان خارجی هست. از نکات مهم این خیابان، نشان‌های موجود بر در منزل‌های قدیمی آن هست.

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

خیابان‌گردی با طعم چای!

پیش از این كه در سال ۱۷۷۰ پلاک‌های عددی در شهر پراگ متعارف شود، بر سر در هر منزل نشانی قرار داشت که به شغل و پیشه صاحب منزل اشاره می‌كرد. این نشان‌ها در خیابان نرودووا هنوز با زیبایی هر چه تمام‌تر همچون اثری هنری خودنمایی میکند. مثلاً بر در یکی از منزل‌های این خیابان علامتی شامل سه عدد ساز ویولن دیده میشود.

این منزل در اصل مکان سکونت سه خانواده بوده که شغل‌شان ساخت ویولن بود. نام خیابان نرودووا از نام شاعر سرشناس سده نوزدهم چک، یان نرودووا گرفته شده هست. بر در منزل این شاعر دو خورشید بعنوان نماد خانوادگی او می‌درخشد.

روح‌نواز

شهر زیبای سن‌پترزبورگ که همچون موزه‌ای بزرگ در جلوی چشمان بیننده خودنمایی می کند، خیابانی دارد با نام نِوسکی. این خیابان اصلی و سرشناس شهر هست که توسط پتر کبیر بنیانگذار این شهر بنا شد. از بناهای مهم موجود در این خیابان میتوان به کاخ استروگانُف، کلیسای جامع کازان، منزل کتاب، مرکز خرید الیسِیف، بنای یادمان کاترین کبیر، پل آنچیکف و چندین کلیسا و مرکز خرید دیگر که از سده‌های قبل برجای مانده اشاره كرد.

در دورانی از حکومت کمونیست‌ها بر روسیه یعنی بین سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۴۴ نام این خیابان به «پرولِت کولت» یعنی «فرهنگ کارگری» تغییر یافت، ولی دوباره با نام قبلی‌اش شناخته شد. نیکلای گوگول نویسنده سرشناس روس، داستان کوتاه «خیابان نوسکی» را در حدود سال‌های ۱۸۳۱ تا ۱۸۳۴ با الهام از این خیابان نوشت.

راوی این داستان ماجراهایی را نقل کرده که مکان رخدادشان خیابان نوسکی هست. نویسنده سرشناس دیگر روس یعنی فیودور داستایفسکی نیز غالباً از اساس این خیابان برای روایت رخدادهای داستان‌هایش بهره می‌جست. مشابه بارز آن داستان مشهورش یعنی «جنایت و مکافات» هست.

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

خیابان نوسکی که به روسی نوسکی پروسپکت نامیده می شود نه تنها در روز مکانی پر‌جنب و جوش و سرشار از زندگی و شور هست، بلکه در شب نیز با نورپردازی‌های رویایی و باورنکردنی به مکانی تخیلی ،روح‌نواز و اسرارآمیز تبدیل شده و همواره در دیدگان اهالی شهر و جهانگردان صحنه‌هایی فراموش ناشدنی ثبت می کند.

چیندونیا

از دوران قدیم در کشور ژاپن سنتی با عنوان چیندونیا وجود داشت که با بهرهگیری از لباس‌ها و تزئینات سنتی به امر تبلیغ در خیابان‌ها و گذرهای عمومی اختصاص داشته هست. هر چند امروزه این سنت به گستردگی قبل نیست ولی هنوز در گوشه و کنار شهرها و خیابان‌های پررفت و آمد میتوان مشابه‌هایی از آن را دیدن كرد.

در منابع قدیمی ژاپنی از یک آبنبات‌فروش در شهر اوزاکا یاد میشود که در میانه‌های سده نوزدهم میلادی برای فروش آبنبات‌هایش از لباس محلی و نوعی آواز ویژه بهره میگرفت. این شخص که آمِکاتسو نام داشت از صدایی بلند بهره‌مند بود و همین امر و بهرهگیری از زنگ و طبل و سایر اصواتی که از حنجره‌اش ساخت می کرد در اوزاکا به شهرتی دست یافته بود.

به طوری‌که در بعضی از رخدادهای عمومی نیز از وجود او بهرهگیری می‌شد. اگرچه در میانه سده بیستم رشد قابل توجهی در این حوزه صورت گرفت، ولی در حال حاضر تعداد اجراکنندگان این سنت قدیمی بسیار کاهش یافته و بیشتر انها در شهر توکیو به فعالیت می پردازند.

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

امروزه چیندونیا، بیشتر برای معرفی مغازه‌ای که تازه افتتاح شده یا محصولات جدید ارائه شده در یک مکان خاص مورد بهرهگیری قرار دارد. این افراد گاهی به صورت تکی و گاه در گروه‌های چند نفری به فعالیت پرداخته و با لباس‌های پرزرق و برق، چترهای رنگی و نوای سازهای سنتی‌شان یادی از سنت‌های شیرین قبل را در خیابان‌های شلوغ در ذهن و روح رهگذران برجای می گذراند.

از بلندترین تا پهن‌ترین

بعضی از خیابان‌های جهان به خاطر ویژگی‌های هندسی بنیادین یعنی اندازه‌های‌شان از شهرت برخوردار شده‌اند. از جمله این خیابان‌ها میتوان به بلندترین خیابان جهان اشاره کرد که با طول هشتاد و شش کیلومتر از شهر تورنتو در کشور کانادا گذر میکند. خیابان شمالی- جنوبی یانگ سواحل دریاچه اونتاریو را به دریاچه سیمکو متصل می‌‌كند.

تعداد زیادی از رخدادهای عمومی و فرهنگی نیز در این خیابان صورت میگیرد، از جمله کارناوال‌ها، کنسرت‌های خیابانی و جشن‌های عمومی. از مناطق بالایی قاره کشور آمریکا که به سمت پایین حرکت کنیم و به بخش‌های پایینی آمریکای جنوبی برسیم، در شهر زیبای بوئنوس آیرس، پایتخت کشور آرژانتین از خیابان نهم جولای گذر خواهیم کرد؛

خیابانی که عنوان پهن‌ترین خیابان جهان را دارا بوده و نامش را از تاریخ استقلال این سرزمین گرفته هست. این خیابان با دارا بودن هفت خط عبور در هر سمت مکانی جذاب و دیدنی در شهر بوده که هنرمندان دوره‌گرد با نوای سازهای‌شان جذابیت آن را دو عمده کرده‌اند.

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

ردیف‌های زیبای درختان کاشته شده در حاشیه خیابان و وجود نیمکت‌های استراحت در پیاده‌رو، فرصت خوبی برای استراحت و تماشای شور زندگی و نشاط موجود در این خیابان مهیا می کند.

پس از عبور از پهن‌ترین خیابان جهان به شمال قاره اروپا سفر میکنیم و به یکی از تنگ‌ترین خیابان‌های جهان در شهر اکستر در انگلستان با طول ۵۰ متر و عرض حداکثری یک متر و ۲۰سانتیمتری خواهیم رسید.

پیشینه خیابان پارلمان در شهر اکستر به سده چهاردهم میلادی میرسد. کمی آن‌طرف‌تر در شهر کوچک ویک در اسکاتلند کوتاه‌ترین خیابان جهان با نام اِبِنزر پِلیس قرار گرفته که طول آن تنها حدود دو متر بوده و یک پلاک ثبتی با شماره یك در آن قرار گرفته هست.

میان لکه‌ها

هنرمندان سبک اَمپرسیونیسم در اواخر سده نوزدهم میلادی سروصدای زیادی در غرب به راه انداخته و سبک هنری‌شان به زودی گسترش قابل توجهی در سایر کشورها پیدا کرد. نقاشان پیرو این سبک که بیشترشان فرانسوی بودند تعبیری جدید از طبیعت و سازه‌های ساخت بشر ارائه دادند‌.

ضرب قلم‌هایی آشکار و گاه زمخت و تاکیدی ویژه بر نور و تفاوت‌های میزان تابش آن در ساعات گوناگون شبانه‌روز و غیره از جمله نکات مهم قابل دقت در کارهای‌ نقاشان این سبك بود. بیشتر این نقاشان به بازنمایی صحنه‌هایی از چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوه و دره می‌پرداختند.

در بین آنهایی که به صحنه‌های زندگی شهری بیشتر گرایش داشتند، عده‌ای همچون کامیل پیسارو در پاره‌ای از آثارشان به ترسیم گوشه‌هایی از زندگی مردم در خیابان و رفت و آمدشان در خیابان‌های مه گرفته یا بارانی علاقه نشان می‌دادند.

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

یکی از این خیابان‌ها در شهر پاریس که بخت بازنمایی و ماندگار شدن در آثار این نقاش را پیدا کرد، بلوار سرشناس مونت‌مار بود که پیاده‌روهای شلوغ و خیابان پر از درشکه‌های آن از فراز بالکنی در یک بعداز ظهر در سال ۱۸۷۹ بر بوم این نقاش ثبت شد

همان‌گونه که از ویژگی‌های این سبک نقاشی برمی‌آید، تعداد زیادی از جزئیات اثر در واقع همچون لکه‌ای رنگی و غیرواضح نشان داده شده و اشاره‌ای از یک شیء یا موجودی خاص را در خود دارد.

لکه‌های رنگی که در دور دست محو شده‌، یک رهگذر یا درشکه‌ای را نشان داده و بدین ترتیب ذهن و احساس بیننده را در خود حل کرده و به دنیایی فراتر از واقعیت آشکار این جهانی می برد؛ جهانی که مبانی و چارچوب‌های نامعین و انعطاف‌پذیر آن فرصت خودنمایی و پرواز احساسات و خیال را به ارمغان می‌آورد.

پر زرق و برق

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

خیابان نانجینگ سرشناس ترین خیابان شهر بزرگ شانگهای در چین هست که درضمن مهم ترین مراکز تجاری این شهر را نیز در خود جای داده هست. این خیابان که در سال ۱۸۴۵ میلادی بنا نهاده شد، امروزه یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین خیابان‌های جهان به حساب می آید.

درازای واحدهای تجاری این خیابان به طول نزدیک به پنج و نیم کیلومتر آن را به یکی از شلوغ‌ترین و بزرگ ترین مراکز تجاری جهان تبدیل كرده هست. خیابان نانجینگ در جشن‌ها و اعیاد گوناگون همچون آغاز سال نوی چینی، سال نوی میلادی و عید پاک جمعیت زیادی را در خود جای میدهد و آتش‌بازی‌های بسیار جذابی در آنجا دیدگان اهالی شهر را به خود خیره می‌كند.

در دیگر اوقات سال نیز شب‌های این خیابان با نورپردازی‌ لامپ‌های نئون که همچون آبشاری بلند از فراز ساختمان‌ها به زیر آمده‌اند، شور و نشاطی پایان‌ناپذیر به این خیابان می‌بخشد که گویی با خواب نسبتی ندارد.

نقشی بر دیوار

گرافیتی نوعی هنر خیابانی هست که در اصل همان نقاشی‌های بزرگ بر پیکر دیوارهای شهری و حاشیه خیابان‌های بعضی از شهرهاست. پیشینه بهرهگیری از نقاشی‌های دیواری به تمدن‌های مصر، یونان و رم باستان میرسد.

در بعضی از شهرها، نوعی از نقاشی‌های دیواری بدون اجازه صاحبان املاک یا نهادهای شهری همچون شهرداری توسط بعضی از هنرمندان ماجراجو یا افراد غیرحرفه‌ای صورت می گیرد که در پاره‌ای از موارد مفاهیم اعتراضی با خود همراه دارد.

در مجموع، این نقاشی‌ها از دیدگاه پژوهشگران اجتماعی میتواند بستری برای پژوهش و دریافت اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن ها در راستای فهم، درک و ارائه راهکارهای مناسب برای بهبود گوشه‌هایی از ناهنجاری‌های اجتماعی به حساب آید.

از دوران کهن، مشابه‌هایی از نقاشی‌های دیواری را میتوان در شهر باستانی پُمپئی در جنوب ایتالیا پیدا کرد. در این شهر که در سده اولیه میلادی زیر خاکسترها و مواد مذاب آتشفشانی مدفون شد و امروزه مکانی مهم برای جهانگردان به حساب می آید، مشابه‌هایی به دست آمده هست.

شهرداری‌های بعضی از شهرها با همکاری هنرمندان نقاشی‌هایی را ارائه میدهند که نشان از هویت ملی، دینی و فرهنگی‌شان دارد و اضافه بر زیباسازی به حفظ و گسترش ارزش‌های ملی و جهانی کمک شایانی می کند.

در بعضی از شهرها، تسهیلاتی برای هنرمندان جوان و علاقه‌مند به هنرنمایی درنظر گرفته شده تا اضافه بر آن‌که فرصتی برای ابراز خلاقیت‌های فردی به انها واگذار و‌ از بی‌نظمی و آشفتگی بصری شهری پیشگیری شود. بدین منظور نهادهای شهری مذکور فضاهایی را در مکان‌هایی مشخص اختصاص داده‌اند تا هنرمندان گرافیتی کار بتوانند آثارشان را در آنجا ثبت و در معرض تماشای عموم قرار دهند.

یکی از نام‌های آشنا که در سال‌های جدید آثارش بسیار مورد دقت قرار گرفته، هنرمند بریتانیایی تقریباً ناشناس با اسم مستعار «بَنکسی» هست که آثار انتقادی او در حوزه اجتماع و سیاست بر دیوار شهرهای بریتانیا و بعضی از شهرهای جهان بر دیوارها نقش بسته هست. بنکسی هنگام خلوتی خیابان‌ها یا شب کارهایش را خلق کرد و علاقه‌ای به شناخته شدن در رسانه‌های عمومی ندارد.

در سراشیبی تند

در کتاب رکوردهای کتاب گینس، تندترین سراشیبی مربوط به یک خیابان مربوط به خیابان بالدوین در شهر داندین در زلاندنو هست. زاویه تقریبی این خیابان ۳۵۰متری در حدود ۱۹درجه هست؛ یعنی کمتر از سه متر بالا رفتن از شیب این خیابان به میزان یک متر بر ارتفاع افزوده می شود.

این خیابان یکی از جاذبه‌های گردشگری برای اهالی کشور و خارجی‌هایی هست که به این جا می آیند. ساکنان منزل‌های ویلایی این خیابان به رفت و آمد جهانگردان در طول این خیابان و عکسبرداری‌های آنان عادت کرده‌اند. از آنجایی که منزل‌ها در راستای افقی قرارگرفته‌اند

شیب تند خیابان وضعیتی را ایجاد می کند که هنگام عکسبرداری از زوایه‌ای عمود بر شیب، حالتی ایجاد میشود که گویی منزل‌ها در حال سقوط و افتادن میباشند.

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

یکی دیگر از جاذبه‌های این خیابان مربوط به ورزشکاران و دوندگانی هست که شیب سربالایی این جا را بسیار مناسب برای یک تمرین سنگین و کم کردن وزن در فضایی طبیعی و دل‌انگیز گزینش کرده‌اند. یکی از مراسم دیدنی صورت گرفته در خیابان بالدوین توسط یک کارخانه شکلات‌سازی صورت می گیرد.

این مراسم که هم تبلیغی برای شرکت مزبور و هم بخشی جهت جمع‌آوری کمک برای امور خیریه بوده شامل رها کردن هزاران قطعه شکلات از بالای خیابان و جمع کردن انها در بخش پایین بوده که با مشارکت تعداد زیادی از اهالی شهر در سال‌های جدید برگزار می شود.

نام‌های به یاد ماندنی

شیوه‌های گوناگونی برای نام‌گذاری خیابان‌ها در سراسر جهان وجود دارد. مهم ترین رویکردها جهت نام‌گذاری خیابان‌ها در جهان عبارتند از:

۱- نوع کسب و کار موجود در خیابان مثل خیابان نعلبندیان در شهر ایروان پایتخت جمهوری ارمنستان که در قبل مرکز کسب و کار نعلبندان اسب و چهارپایان بوده هست.

۲- براساس سازه یا مکانی مهم که در آن خیابان قرار دارد، مثل خیابان قصر العینی در شهر قاهره که از خیابان‌های بسیار قدیمی شهر بوده و قصر یکی از پاشاهای قدیم مصر در آنجا قرار دارد.

۳- بر پایه شکل هندسی یا عوارض طبیعی و جغرافیایی منطقه همچون دامنه، تپه، ساحل و غیره مثل خیابان ساحل در سانفرانسیسکو.

۴- مقصدی که از خیابان مزبور به آنجا راه هست، مثل خیابان دماوند در تهران.
۵- نام مشاهیر ملی یا بین‌المللی، مثل خیابان گاندی که در تعداد زیادی از کشورها و شهرهای جهان این نام را میتوان یافت، از جمله در کشور هلند که نزدیک به ۳۰ خیابان در سراسر کشور به این نام وجود دارد.

۶- یک موضوع یا تِم مشخص به‌طوری‌که موضوع مزبور نامش را به چندین خیابان با پسوندها یا پیشوندهای مجزا کننده می‌بخشد، مثلا در یک منطقه از شهر بوئنوس آیرس در آرژانتین تعدادی از خیابان‌ها براساس نام زنان سرشناس نام‌گذاری شده‌اند.

۷- نام‌گذاری خیابان‌ها براساس شمارگان که در بعضی از شهرهای ایالات متحده، استرالیا و غیره دیده میشود.
۸- نام شهرها یا کشورها، چه داخلی و چه خارجی‌یا مثلاً خیابان اصفهان در شهر کوآلالامپور.

نشان‌ها

با گذشت زمان و افزایش جمعیت و رفت و آمد وسایل نقلیه نیاز به بهرهگیری از نشانه‌ها و علائم راهنمایی و رانندگی بیش از پیش احساس ‌شد.

یکی از مشابه‌های قدیمی این‌گونه علائم را در کشور پرتغال و در شهر لیسبون می توان دیدن کرد که از سال ۱۶۸۶ همچنان پابرجا مانده و در خیابان سالوادور میتوان آن را دید.

در اواخر سده نوزدهم میلادی در بعضی از کشور های اروپایی همچون ایتالیا، فرانسه و انگلستان تلاش‌هایی در اساس طراحی و به کارگیری علائم و نشانه‌های استانداردشد كه به‌جای نوشته و متن صورت گرفت. در سال ۱۹۰۹ چهار علامت راهنمایی و رانندگی در ۹ کشور اروپا استاندارد و سپس تصویب و از انها بهرهگیری شد.

علائم مزبور شامل دست انداز، پیچ خطرناک، چهارراه و تقاطع ریل قطار بود. در میانه سده بیستم میلادی کشور های انگلستان و ایالات متحده سامانه‌های استاندارد خود را به شکلی فراگیر تثبیت كرده و بدین ترتیب کشور های دیگر جهان برحسب شیوه رانندگی چپ یا راست، یکی از این دو سامانه را مورد دقت و بهرهگیری قرار دادند.

در سال ۱۹۶۸ در پیمان علائم رانندگی که در شهر وین به تصویب رسید، علائم مذکور به هشت دسته تقسیم شد که عبارت میباشند از: ۱- خطر ۲- حق تقدم ۳- ممنوعیت ۴- اجبار ۵- علائم خاص ۶- اطلاعات، تسهیلات و سرویس‌ها ۷- جهت، مکان یا نشان ۸- تابلوهای اضافی.

از نکات دیدنی دقت در این میان، وجود علائم و نشان‌هایی هست که ویژه بعضی از اقلیم‌ها و مناطقی بوده که نشان از عوارض محلی و طبیعت گیاهی و جانوری خاص آنجا دارد؛نشان‌هایی همچون محل گذر خرس، کانگورو، موش صحرایی و سمور!

از وزش باد تا سایه‌بان پنجره‌ها

«خیابان» نام رُمانی هست از نویسنده زن آمریکایی، «‌آن پِتری» که در سال ۱۹۴۶ نوشته شد. این رمان اولین رمان نوشته شده توسط یک زن آمریکایی سیاه‌پوست بود که رکورد فروش بیش از یک میلیون نسخه را شکست. قهرمان این داستان، زنی سیاه‌پوست به نام لوتی جانسون هست که همراه با پسر هشت ساله‌اش با ناملایمات و بی‌عدالتی‌های ناشی از تنگ‌نظری‌های فرهنگی و باورهای نژادپرستانه روبه‌رو میشود.

او در منزل‌ای کوچک در خیابان یکصد و شانزدهم در محله هارلم سکونت گزیده هست. داستان با فرازهایی خیال‌انگیز از وزش باد سرد در ماه نوامبر در خیابان یکصد و شانزدهم و صدای لرزش در سطل‌های زباله و سایه‌بان‌ پنجره‌های آپارتمان‌های موجود در خیابان آغاز میشود. در ادامه داستان و پس از ماجراهای پر فراز و نشیب این زن در دفاع از خود، او در نهایت مجبور به قتل و گریختن از شهر به همراه فرزندش می شود.

خیابان‌گردی با قایق

در شمال‌شرقی کشور باستانی ایتالیا شهر ونیز با قدمتی کهن قرارگرفته هست. این شهر که گویی در آب غوطه‌ور هست، در طول تاریخ دراز خود گنجینه‌ای از رخدادهای مهم اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را نه تنها برای این سرزمین و قاره کهن اروپا بلکه برای كل جهان در خود جای داده هست.

تعداد زیادی از وقایع مهم تاریخی همچون جنگ‌های صلیبی ارتباطی محکم و بنیادین با ساختار سیاسی این شهر داشته‌اند. رخدادها و جنبش‌های هنری مهمی در این شهر به جهان عرضه شده و در آبراه‌های باریک و پهن آن گوشه‌هایی را میتوان یافت که زمانی مکان زندگی هنرمندان و شخصیت‌های مهم تاریخی بوده هست. این شهر که روی ۱۱۳ تپه بنا شده آبراه‌هایی دارد که توسط چندین پل به یکدیگر وصل شده‌اند.

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

این آبراه‌ها در واقع نقش خیابان‌های شهر را بازی می کنند.همۀ نوع وسیله نقلیه مورد نیاز همچون تاکسی، اتوبوس و حتی آمبولانس در کوچه و خیابان‌های شهر حرکت میکنند، ولی این وسایل نقلیه با آن چه ما در خیابان‌های‌مان می بینیم تفاوت دارند.

وسایل مذکور در واقع قایق‌های کوچک و بزرگی میباشند که دائم روی آب در حرکت میباشند. قایق‌های دراز و نوک تیز سرشناس این شهر که گوندولا نام دارد نه تنها وسیله‌ای نقلیه بلکه جاذبه‌ای دل‌انگیز برای جهانگردانی هست که در این شهر تجربه‌ای از قایق سواری در کوچه و پس کوچه‌های آرام و قدیمی را جست‌وجو میکنند.

تاکسی‌های رنگارنگ

یکی از شاخص‌های قابل دقت در بیشتر خیابان‌ها به‌ویژه در شهرهای بزرگ خودروهایی با رنگ‌های خاص هست که گاهی نمادی برای شهر به حساب می آیند.رنگ‌های گوناگونی در تاکسی‌های کشورها و شهرهای گوناگون جهان به‌چشم می خورد. قوانین گوناگونی در شهرهای گوناگون جهان برای گزینش رنگ تاکسی‌ها وجود دارد.

در شهر مکزیکو‌سیتی، پایتخت کشور مکزیک طیف گسترده‌ای از رنگ‌های تاكسی از آمیزه سبز و سفید تا سفید با راه‌راه‌های قرمز و همچین صورتی دیده میشود. در شهر شانگهای در چین فقط شرکت‌هایی که بیش از هزار دستگاه تاکسی داشته باشند مجاز میباشند تا یکی از هشت رنگ تعیین‌شده را گزینش کنند.

چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر)

یکی از رنگ‌های متعارف در تاکسی‌ها زرد هست که در تعداد زیادی از شهرها همچون نیویورک، مانیل، تیرانا، بوداپست و بخارست دیده میشود. رنگ‌های به‌کاررفته در غالب تاکسی‌ها خالص و یکنواخت نبوده و در بخش‌های گوناگون اتومبیل از نوارها یا بخش‌های رنگی دیگر نیز بهرهگیری میشود؛

مثلاً بیشتر تاکسی‌ها در کشور آرژانتین بدنه‌ای مشکی و سقفی زرد‌رنگ دارند. در شهر مادرید تاکسی‌ها بدنه‌ای سفید دارند که روی در جلویی آن ها نواری مورب و قرمز رنگ قرار گرفته هست. یکی از رنگ‌های سرشناس در تاکسی‌ها رنگ مشکی به‌کاررفته در تاکسی‌های شهر لندن هست.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر) – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چند خیابان دارای ارزش گردشگری بالا (تصاویر) – گردشگری
http://mofidestan.ir/%da%86%d9%86%d8%af-%d8%ae%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d8%b4-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4%da%af%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d9%84%d8%a7-%d8%aa%d8%b5%d8%a7/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


[ad_1]

مفیدستان:

۲۸ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۲۱:۴۵

با کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا مردم یونان باستان می‌توانستند به حقایقی درباره جهان دست پیدا کنند. این دستگاه به حدی پیچیده‌ است که بعد از سال‌ها هنوز نحوه کار آن مشخص نیست.

قدیمی ترین کامپیوتر دنیا برای حدود ۲ هزار سال در سواحل یکی از جزایر یونان با نام آنتیکیترا دفن شده بود. این وسیله تحت فشار آب، فشار خاک و همچنین فشار شکسته‌های کشتی که ۲ هزار سال قبل آن را جابه‌جا می‌کرد به شدت آسیب دیده است. به خاطر همین اتفاقات، چرخ دنده‌های برنزی و قطعات مکانیکی کامپیوتر نجومی یونان باستان، طی ۲ هزار سال رفته رفته تاب دیده و کاملا زنگ زده بودند.

کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا

در ابتدای قرن بیستم، یک گروه از ماهی‌گیران در حالی که بعد از صرف وعده غذایی خود تن به آب زده بودند، به طور اتفاقی یک کشته شکسته بسیار بسیار قدیمی و متعلق به باستان و همچنین اشیا ارزشمند درون آن را پیدا کردند. یکی از این ماهی‌گیران، به همراه یک بازوی برنزی به خشکی بازگشت، بازویی که نخستین قطعه کشف شده از کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا محسوب می‌شد.

از کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا برای پیش‌بینی رخدادهای نجومی استفاده می‌شد

دو سال بعد و با رسیدن به چنین روزی (هفدهم می) سال ۱۹۰۲ میلادی، در میان سکه‌ها، مجسمه‌ها و سفال‌های باستانی، یک توده سبز رنگ فلزی و زنگ‌زده نگاه باستان‌شناس محبوب آن زمان یعنی ولریوس استیس (Valerios Stais) را به خود جلب کرد. این توده قسمتی از کامپیوتر قدیمی آنتیکیترا به عنوان قدیمی ترین کامپیوتر دنیا محسوب می‌شد. در ادامه و با پی بردن به حقایقی بیشتر درباره این سیستم پیچیده، آن را «ساز و کار آنتیکیترا» (Antikythera Mechanism) نامیدند. دیروز و به مناسبت صد و پانزدهمین سالگرد این کشف بسیار بزرگ، لوگوی گوگل دودل به شکل نماد این کامپیوتر قدیمی در آمد.

کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا

در چند دهه گذشته، داشنمندان در تلاش بودند با استفاده از پرتوهای ایکس درون کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا را مشاهده کرده و بتوانند مجددا نمونه‌ای کاملا مشابه با آن چه ۲ هزار سال قبل وجود داشت بسازند. اکنون می‌دانیم کامپیوتر قدیمی آنتیکیترا در اندازه یک ساعت بوده و به صورت استادانه از مجموعه‌ای از حدود ۳۰ چرخ‌دنده به هم پیوسته درسته شده بود. مردمان آن زمان از این دستگاه به عنوان وسیله‌ای برای ردیابی خورشید و ماه، پی بردن به زمان خسوف و کسوف و همچنین برنامه‌ریزی برای بازی‌های المپیک استفاده می‌کردند. افراد با چرخاندن میل لنگ بیرون زدن از دستگاه می‌توانستند به نحوی زمان دقیق خورشید و یا ماه گرفتگی و حتی عبور اجرام آسمانی را پیش‌بینی کنند.

با اسکن کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا، سال‌ها قبل یک نوشته بسیار قدیمی به دست آمد، نوشته‌ای که در سال ۲۰۱۶ ماهیت آن مشخص شد. این برچسب نوعی توضیح برای نحوه استفاده از دستگاه به شمار می‌آمد. به عنوان نمونه‌ای از محتوای موجود در این برچسب باید به بحث‌هایی در مورد رنگ‌های خسوف و کسوف اشاره کرد که به پیش‌بینی دقیق زمان وقوع این رویدادها کمک می‌کرد.

کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا

با وجود تحقیقات بسیار زیاد صورت گرفته بر روی کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا هنوز کاربرد اصلی و دقیق آن مشخص نشده است و مخصوصا معلوم نیس چه فرد و یا افرادی از آن استفاده می‌کردند. این دستگاه به حدی قدیمی است که پیش‌بینی می‌شود دانشمندان هیچگاه نتوانند به ماهیت تاریخی آن پی ببرند. دانشمندان برای پی بردن به نحوه کارکرد دستگاه اصلی در تلاشند تا با جستجوی بیشتر در محل کشف قطعات اولیه، قطعات بیشتری را پیدا کنند. شاید به این وسیله بتوان به جزییات بیشتری درباره قدیمی ترین کامپیوتر دنیا پی برد.

[ad_2]

لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران باستان کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران کامپیوترهزارساله از کامپیوتر هزار ساله ابزاری مدرن و مرموز در مدرن و مرموز در دوران باستان کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران با کامپیوتر هزار ساله مدرن و مرموز در دوران باستان ابزاری مدرن و مرموز در کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران کامپیوتر کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران کامپیوتر با کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا با کامپیوتر هزار ساله ابزاری مدرن و مرموز در کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران اخبار روز تبلت و گوشی کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران ابزاری مدرن و مرموز در کامپیوتر ساله آنتیکیترا؛ ابزاری مرموز در دوران باستان کامپیوتر با کامپیوتر هزار ساله ابزاری مرموز در دوران آن را «ساز و کار آنتیکیترا» کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران کامپیوترهزارساله با کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا ابزاری مدرن و مرموز در کامپیوتر ۲ هزار ساله کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران گجت نیوز گوناگون با کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا ابزاری مدرن و مرموز در کامپیوتر هزار ساله کامپیوتر هزار ساله آنتیکیترا؛ ابزاری مدرن و مرموز کامپیوترهزار ۴۵ با کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا ابزاری مدرن و مرموز در کامپیوتر ۲ هزار ساله

مطلب کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران باستان ! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :کامپیوتر ۲ هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران باستان !
http://mofidestan.ir/%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%be%db%8c%d9%88%d8%aa%d8%b1-2-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%a2%d9%86%d8%aa%db%8c%da%a9%db%8c%d8%aa%d8%b1%d8%a7-%d8%9b-%d8%a7%d8%a8%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :